Najwyższy wodospad po polskiej stronie Karkonoszy. Próg wodospadu znajduje się na wysokości 843 m n.p.m.
Wąwóz Kamieńczyka ma ok. 100 m długości, jego pionowe, skalne ściany osiągają ponad 25 m wysokości, a szerokość na niektórych odcinkach nie przekracza 4 metrów.
To drugi co do wielkości wodospad w polskich Karkonoszach na wysokości 525m n.p.m.
Przy wodospadzie znajduję się schronisko PTTK „Kochanówka”. Pierwsze wzmianki o Wodospadzie Szklarki pochodzą ze średniowiecza. Z powstaniem kaskady związana jest legenda o Karkonoszu i córce szklarza, Szklarce, której imię nosi dziś przepływający potok. Wodospad dostępny jest dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach.
Aby dostać się na szczyt Szrenicy (1362 m n.p.m.) należy skorzystać z wyciągu krzesełkowego, który jest podzielony na dwie sekcje o łącznej długości 2758 metrów. Ski arena oferuję 12 km tras z możliwością dośnieżenia.
Szczyt w Sudetach Zachodnich, położony w Wysokim Grzbiecie, tuż nad Szklarską Porębą. Ze szczytu rozciąga się panorama na Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie oraz Rudawy Janowickie.
Jedną z głównych atrakcji parku jest ścieżka edukacyjna na której znajdują się rekonstrukcje kilkudziesięciu naturalnej wielkości dinozaurów. Tropem dinozaurów można przejść przez 500 mln lat ziemi i odbyć przyjemną lekcję historii.
Znajduje się w Piechowicach zaledwie kilka kilometrów od Szklarskiej Poręby. W hucie można nie tylko zrobić zakupy, ale także zobaczyć jak wygląda produkcja kryształów. Organizowane są warsztaty podczas, których wykonasz np. kryształową biżuterię.
Tutejszy klimat porównywalny jest z klimatem alpejskim na wysokości ok. 1500 m n.p.m. W Jakuszycach znajduje się również przystanek Kolei Izerskiej – to najwyżej położona w Polsce stacja kolejowa. Natomiast słyną przede wszystkim z Polany Jakuszyckiej, doskonałych tras na narty biegowe i świetnego miejsca do pieszych wędrówek.
Zamek usytuowany nieopodal Jeleniej Góry-Sobieszowa, na szczycie góry Chojnik w Karkonoszach. Góra ta wznosi się na wysokość 627 metrów n.p.m., a od jej południowo-wschodniej strony znajduje się 150-metrowe urwisko opadające do tzw. Piekielnej Doliny.